Kas autorent võib pakkuda mugavat alternatiivi ühistranspordile?

Ühistransporti peetakse õigustatult soodsaks ja suhteliselt keskkonda säästvaks transpordi viisiks. Aga tasuks mõelda, kas ja millistel kaalutlustel saaks alternatiivina ühistranspordile või ühistranspordi ühe liigina kasutada hoopis autorenti? Nutirendist saab sõiduki rentida ka kõigest üheks tunniks. Sealjuures ei pea sõidukit tagastama algsesse rendipunkti, vaid tagastada saab ka koguni teise linna, ilma lisanduva tasuta. Sellistel tingimustel auto rentimine võimaldab klientidel hõlpsasti liigelda näiteks ühest linnast teise.

Traditsioonilisest ühistranspordist võrdlemisi krõbedamat hinda aitab pehmendada grupiti reisimine. Kui plaanis on läbida teekond hulgakesi, tuleks eelkõige arvesse võtta rongi või kaugliinibussi piletite koondmaksumus, kuna pileti peab soetama individuaalselt iga reisija. Rentides teekonna läbimiseks hoopiski auto, on kulud võimalik reisijate vahel ära jagada ja seeläbi on võimalik sihtpunkti jõuda soodsamalt. Unustada ei tasu ka mugavusi, reisimist meelepäraste kaasreisijatega ja aja kokkuhoidu – kõik see kaasneb autoga reisimisel.

Vaatame millistel juhtudel osutub autorendi hind võrdväärseks rongi- või bussipileti hindadega:

Esmalt leiame sõidu koondmaksumuse lõigul Tartu-Tallinn: Teekonna pikkuseks on ~185km. Rahulikult liigeldes peaks sellise teekonna läbima vähem kui 3 tunniga. Kulu rendile meie praeguste hindade juures on järgmine: Esimene autorendi tund 4,40€, 2 järgnevat tundi 2.3€*2=4,6€, kokku teeb see 9€. Võtame aluseks väiksema või keskmise sõiduauto kütusekulu, milleks on maantel ca 6 liitrit bensiini 100km kohta. 185km teekonnale kulub seega 11,1 liitrit bensiini, mille maksumus tänase seisuga on 11.1*1.35 = ~15€. Liites kokku rendi maksumuse ja kulu kütusele saame kogu teekonna läbimise kogumaksumuseks 24€.

Võrdluseks rongi ja bussipiletite hinnad: Tänase seisuga saab liinile Tartu-Tallinn rongipileti keskmiselt 10-12 euroga ning bussipileti 8-12 euroga, kampaania korras võib saada bussipileti ka 5-6 euroga. Seega, kui reisijaid on kaks või enam, tuleks kaalutleda valikuvõimalusena ka auto rentimist.

Kokkuvõtteks on autorent igati mõistlik ja mugav valik, kui küsimuse all on linnadevaheline transport. Muidugi ei välista see ka tarbekust rendiautot linnasisesteks sõitudeks kasutada.

Viimati muudetud: 2018-09-15 15:29:09


Loe lisaks: